Kieliszki do wina białego i czerwonego. Najważniejsze różnice

Serwowanie wina zgodnie z najlepszymi praktykami winiarskimi wymaga stosowania odpowiedniego szkła. Wyróżniamy przy tym dwa główne typy lampek – do wina białego oraz czerwonego. Może wydawać się, że to bez znaczenia, z których będziemy pić alkohol, jednak nie do końca jest to prawdą. Oto najważniejsze różnice między lampkami do wina i wyjaśnienie, dlaczego mają właśnie taki kształt.

Różnice w kształcie kieliszków do wina

Zakup kieliszków do wina wymaga nabycia tak naprawdę dwóch zestawów. Jeden powinien być przeznaczony do serwowania trunku białego, a drugi do czerwonego. Choć zazwyczaj decydujemy się na jeden uniwersalny komplet, warto wiedzieć, dlaczego w inny sposób podaje się wino białe, w inny czerwone, a jeszcze inaczej różowe, musujące czy szampana.

  • Kieliszki do wina czerwonego – to dość spore kieliszki o okrągłych, pękatych czaszach. Można spokojnie porównać je do kwiatu tulipana.
  • Zwęża się ona delikatnie ku górze, dlatego istotne jest, aby nalewać alkohol do objętości około 1/3 – do miejsca, w którym czasza ma największą średnicę.
  • Kieliszki do wina białego – są mniejsze i niższe od powyższych. Mają niskie, czasem ozdobne nóżki oraz niewielkie, wąskie czasze. Pozwala to uchwycić delikatny aromat, jaki charakteryzuje tę odmianę.

Oczywiście w ramach każdej z tych dwóch podstawowych grup występują jeszcze dalsze podziały. Prawdziwi koneserzy i winiarze mogą też nabyć smukłe kieliszki do wina musującego zachowujące je w niskiej temperaturze, czy małe kieliszki do wina różowego lekko rozszerzające się na górze.

Kieliszki do wina – dlaczego inne do białego, a inne do czerwonego?

Różnice w kształcie kieliszków nie są całkowicie bezpodstawne. Przede wszystkim wynikają z odmiennej specyfiki każdego rodzaju wina i mają na celu wydobycie z nich maksymalnej głębi smaku oraz aromatu. Dlatego też powstało kilka rodzajów kieliszków.

Kieliszki do wina czerwonego dlatego są duże i pękate, bo wtedy na większej powierzchni uwalniają swój aromat i smak. To zapewnia winu oddychanie, dlatego nawet bardziej subtelne nuty są lepiej wyczuwalne podczas degustacji i picia.

Równie logiczny jest powód, dla którego kieliszki do wina białego są mniejsze i mają wąskie czasze. Wynika to głównie z tego, że skład serwowanego z nich trunku jest mniej złożony i bardziej subtelny. Żeby nie znikł zupełnie, zabierając nam przyjemność z degustacji alkoholu kilkoma zmysłami, lepiej jest podawać wino białe w małych kieliszkach, kumulujących smak i aromat.

Jeżeli nie jesteś pewien, jaki rodzaj kieliszków wybrać do serwowania wina, kieruj się jedną, uniwersalną zasadą – jeżeli wino jest wielowarstwowe, ma bogaty skład i aromat, wówczas najlepiej smakuje podawane w kieliszkach o pękatych czaszach. Jeżeli zaś zależy Ci na regulowaniu temperatury wina (istotnej zwłaszcza latem przy serwowaniu wina różowego, musującego), wybieraj lampki pękate, ale stosunkowo wąskie. Im mniejsza powierzchnia styku z powietrzem, tym dłuższe orzeźwienie.

Podobne tematy
Total
0
Shares