Jak zrobić staw bez folii

Jak zrobić staw bez folii

Do stworzenia mniejszego stawu można użyć plandeki. W przypadku większego stawu można użyć folii do stawu. Mają one za zadanie utrzymać wodę wewnątrz stawu, a jednocześnie zachować jego czystość. Wystarczy położyć wkładkę w otworze i przykryć go ziemią.

Alternatywnie można wykopać dół i umieścić nad ziemią mały naturalny pojemnik na wodę do stawu. Jeśli nie chcesz używać naturalnego pojemnika, możesz go wykonać z tworzywa sztucznego. Przed rozpoczęciem kopania upewnij się, że wykopany otwór jest wystarczająco głęboki, aby umieścić w nim wkładkę. Być może trzeba będzie skontaktować się z firmą energetyczną, aby określić wymaganą głębokość.

Gdy podstawa stawu jest już na miejscu, należy wyciąć piankę. Być może trzeba będzie wykonać kilka “plastrów testowych”, aby określić dokładny skład gliny, który będzie potrzebny. Proces ten potrwa kilka tygodni. Do każdego stawu potrzeba od dwunastu do dwudziestu plastrów testowych.

Na koniec należy dodać do stawu rośliny. W ten sposób nie tylko wzbogacisz jego atmosferę, ale także posłużysz jako źródło tlenu dla wody. Rośliny pomogą również przyciągnąć do stawu różnego rodzaju ryby i małe zwierzęta. Stworzenia te będą cieszyć się swoim nowym środowiskiem.

Oprócz folii do stawu potrzebna będzie także warstwa ziemi. Powinna ona mieć głębokość około jednego cala i pokrywać połowę powierzchni. Należy również dodać trochę piasku na dno, aby chronić je przed zamarzaniem. Należy również sprawdzić glebę pod kątem statycznego ciśnienia głowicy.

Zanim zamówisz liner, upewnij się, że porównujesz ceny i koszty wysyłki. Nie chcesz kupić taniej wykładziny, która przecieka po kilku miesiącach. Jeśli nie jesteś ostrożny, może skończyć się koniecznością całkowitego przerobienia stawu, a to oznacza, że będziesz musiał usunąć rośliny i zwierzęta.

Oprócz okładziny, będziesz chciał posadzić kilka roślin w pobliżu. Rośliny są ważną częścią ekosystemu stawu i dodają materii organicznej. Dzięki temu Twoje ryby będą mogły się rozwijać i kwitnąć. Jeśli w pobliżu znajdują się drzewa, możesz również posadzić drzewa i krzewy w pobliżu stawu.

W przypadku stałego stawu masz trzy podstawowe opcje. Albo wkopać się w nieprzepuszczalną glebę, albo zainstalować glinianą wyściółkę, albo użyć glinianych wkładów, bentonitu lub dodatków chemicznych do stworzenia bariery. Zawartość gliny powinna wynosić co najmniej 10 procent. W idealnym przypadku preferowana jest wyższa zawartość procentowa.

Inną alternatywą jest wykorzystanie opony traktora jako stawu. Ta metoda wymaga mniej pracy, ale wymaga wielu przygotowań. Nie jest zalecana dla dużych nieruchomości, ale może być świetnym rozwiązaniem dla małego podwórka. Staw z opon wymaga wyłożenia specjalną folią do wyłożenia stawu. Brzegi można zabezpieczyć ciężkimi kamieniami. Następnie można dodać dekoracje wokół stawu z opon.

Podobne tematy

Total
0
Shares