Jak zrobić pergolę dla róż pnących

Aby hodować róże pnące, trzeba zbudować pergolę. Można kupić zestaw do budowy pergoli lub wykonać ją samodzielnie. W obu przypadkach należy dokładnie przestrzegać poniższych instrukcji. Po ukończeniu konstrukcji można dodać do niej róże pnące. Róże pnące to doskonały wybór na balkon, taras lub podwórko. Wydzielają one wonny zapach, który wypełnia powietrze, wypełnia ogród i stanowi piękny punkt centralny.

Budując pergolę, należy wybrać odpowiednią lokalizację. Wybierz miejsce nasłonecznione. Jeśli to możliwe, wybierz ścianę wychodzącą na południe lub wschód. Unikaj ścian wychodzących na północ, ponieważ mogą one uniemożliwić wzrost róż pnących. Można też umieścić je w pobliżu altany lub ogrodzenia. W ten sposób zapewni się ochronę przed wiatrem i lepszą cyrkulację powietrza. Ponadto róże pnące nie będą rosły na ścianie, jeśli nie będzie zapewniona cyrkulacja powietrza.

Jeśli masz mało miejsca, możesz użyć wisterii do przykrycia pergoli. Większość osób sadzi na pergoli dwie rośliny z rodzaju Wisteria. Nadaje to pergoli zrównoważony wygląd, a ponadto można wybrać różne odmiany tej winorośli. Pamiętaj, aby sadzić pnącza w odległości co najmniej 10 cm od słupków. Młode pnącza będą w naturalny sposób sięgać do drutów podtrzymujących pergolę i słupków. Jeśli wybierzesz wisterię, musisz się upewnić, że konstrukcja jest wystarczająco wytrzymała, aby utrzymać jej ciężar.

Do wyboru jest kilka odmian róż. Róże gałązkowe są doskonałym rozwiązaniem do obsadzenia pergoli. Osiągają wysokość 8 stóp i często są silnie pachnące. Jeśli do obsadzenia jest duża przestrzeń, można posadzić powojniki. Różę pnącą najlepiej uprawiać w zacienionym miejscu, aby dobrze rosła i nie trzeba było jej regularnie przycinać.

Zanim kupisz zestaw do budowy pergoli, wybierz rośliny. Rośliny pnące wymagają odpowiedniej gleby i pielęgnacji. Na przykład powojniki dobrze rozwijają się w wilgotnej i dobrze zdrenowanej glebie o neutralnym pH. Z kolei wisteria dobrze rośnie w glebie kwaśnej. Wybierz pnącza i rośliny pnące, które odpowiadają Twoim preferencjom. Będą one warte poświęconego im czasu. I nie zapomnij posadzić ich jak najbliżej pergoli.

Jeśli zastanawiasz się, jak zrobić pergolę dla róż pnących, to jest to bardzo proste! Wystarczy wykonać poniższe kroki. W ten sposób uzyskasz pergolę, która jest zarówno piękna, jak i funkcjonalna. Po jej zbudowaniu będziesz mógł cieszyć się swoimi pięknymi, kolorowymi kwiatami! Gdy pergola jest już gotowa, można rozpocząć przycinanie róż pnących. Oznacza to zainstalowanie haków na oczy, drutu i zestawów do przycinania roślin.

Najpierw należy przygotować glebę. Należy wykopać ziemię i ustawić słupki pergoli w odległości 54-60 cali. Następnie wypełnij otwory żwirem lub wykonaj betonowy fundament. Jeśli teren nie jest równy, można go wyrównać za pomocą łopaty. Pergolę można też umieścić w pobliżu drzewa, które blokuje późne popołudniowe słońce. Pergola nie zapewnia zbyt wiele cienia, dlatego w pobliżu należy posadzić rośliny tolerujące cień.

Podobne tematy

Total
0
Shares