Jak przygotować lubczyk na zimę

Jeśli chcesz uprawiać lubczyk, musisz wiedzieć, jak prawidłowo go pielęgnować. Lubczyk zazwyczaj nie jest atakowany przez choroby ani szkodniki, chociaż mszyce mogą atakować rośliny. Mszyce to bezskrzydłe owady o miękkich ciałach. Powodują żółknięcie i zwijanie się liści oraz rozprzestrzeniają choroby. Aby zapobiec atakom mszyc na rośliny lubczyku, należy spryskać je ziemią okrzemkową lub zastosować naturalny pestycyd.

Lubczyk dobrze radzi sobie w dobrze zdrenowanej, żyznej glebie. Przed zasadzeniem należy wykopać dołek o głębokości ok. 3 stóp i dodać substancji organicznych. Lubczyk wytwarza długie korzenie palowe, dlatego osiągnięcie przez niego pełnych rozmiarów zajmie trochę czasu. Aby chronić rośliny lubczyku przed mrozem, należy sadzić je w głębokich doniczkach z otworami drenażowymi. Lubczyk dorasta do 5 stóp wysokości i wymaga grządki o powierzchni 3 stóp kwadratowych.

Gdy rośliny lubczyku już się zadomowią, można je od czasu do czasu przycinać, aby zachować ich kształt i zdrowie. Zbyt częste zbieranie liści spowoduje uszkodzenie rośliny. Przycinanie sprzyja także cyrkulacji powietrza i usuwa uszkodzone lub obumarłe części rośliny. Jeśli planuje się zebrać rośliny lubczyku na zimę, nie należy zbierać zbyt wielu liści naraz. Będziecie rozczarowani plonem! Wystarczy liści dla jednego gospodarstwa domowego.

Lubczyk jest ziołem jadalnym, które może być zbierane do różnych celów. Liście są doskonałe jako zioło i mogą być stosowane jako zamiennik selera w zupie. Spożywać można także jej korzenie, nasiona i kwiaty. Liście świetnie nadają się do sałatek i jako przyprawa. Stosuje się je również do wypieków, podobnie jak nasiona kopru włoskiego. Korzystaj z dobrodziejstw lubczyku w sezonie zimowym!

W przypadku uprawy lubczyku w pojemniku należy przechowywać go do zimy w izolowanym miejscu. Jeśli uprawiamy go w gruncie, należy umieścić go w głębokiej doniczce z terakoty w nasłonecznionym oknie. Lubczyk wymaga mniej światła słonecznego niż inne rośliny i może tolerować nieco chłodniejszy klimat. Zimą liście zamierają, ale na wiosnę ponownie zakwitają. Ponadto można zbierać nasiona i wysiewać je wiosną.

Oprócz tego, że lubczyk jest jadalny, można z niego zrobić ocet. Można go używać do sosów sałatkowych, hot & kwaśnych zup i wielu innych. Syrop można również zapakować w eleganckie butelki i podarować w prezencie. Innym sposobem na uzyskanie soli z lubczyku jest suszenie liści. Jeśli przechowujesz liście lubczyku w butelce, możesz je wykorzystać w innych przepisach. Po wysuszeniu można je dodawać do zup.

Sadzenie lubczyku jest bardzo proste. Wystarczy rozstawić rośliny w odległości co najmniej dwóch stóp od siebie. Aby wyhodować lubczyk, można go kupić w lokalnej szkółce lub wyhodować z nasion. Nasiona należy wysiać na kilka dni przed upływem ostatniej daty przymrozków w danym regionie. Rośliny lubczyku rosną szybko i już w pierwszym sezonie wegetacyjnym mogą osiągnąć wysokość kilku metrów. Aby uzyskać najlepsze rezultaty, zacznij uprawiać nasiona lubczyku w pomieszczeniach zamkniętych, co pozwoli na wcześniejsze zbiory.

Podobne tematy

Total
0
Shares