Jak nie dać się oszukać przy kupnie mieszkania?

Mieszkanie własnościowe to podstawowa potrzeba większości społeczeństwa, w szczególności ludzi młodych rozpoczynających zawodową karierę i zakładających rodziny. Takie osoby chcą zakupić swoje własne m jak najszybciej, często padają jednak ofiarą oszustów. Jak nie dać się oszukać w procesie zakupu mieszkania? Przeczytaj poniższy artykuł i zdobądź potrzebną wiedzę.

Sprawdź sprzedawcę!

Pierwszą kluczową sprawą, jaką trzeba sprawdzić w procesie takim jak kupno mieszkania/domu, jest tożsamość i dane sprzedawcy. Najczęściej oszustwa wynikają właśnie z tego, iż klient kupuje mieszkanie bez namysłu, szybko i nie rewidując tożsamości sprzedającego. Ci ostatni często zakładają nieprawdziwe konta na portalach ogłoszeniowych, mogą godzinami opisywać atuty mieszkania i wysyłać liczne zdjęcia i filmy. Po przelaniu przez klienta zaliczki na podany przez oszusta numer konta, usuwa on wszystkie dane i znika. Gdy kupujemy mieszkanie, najlepiej od razu umówić się na spotkanie ze sprzedającym i obejrzeć interesującą nas nieruchomość, gdy sprzedawca odmawia bądź odwleka spotkanie, należy poszukać innego.

Innym typem oszustw jest ukrywanie wad technicznych mieszkania czy domu lub ciążących na nim długów. Wady techniczne można ukryć poprzez podwieszane sufity, nowe malowanie czy tynkowanie oraz niepokazywanie na wizji lokalnej niektórych części mieszkania. Warto jednak sprawdzać swoje przyszłe lokum kilkukrotnie i dokładnie – w końcu to my będziemy użytkować to miejsce przez wiele lat i mamy pełne prawo poznać o nim prawdę. Przed zakupem koniecznie należy też zajrzeć do ksiąg notarialnych obiektu, by sprawdzić, czy nie jest zadłużony.

Zainteresuj się typem mieszkania

Jeśli jednak znamy już sprzedawcę i możemy potwierdzić prawdziwość jego dobrych intencji mimo wszystko warto dokonać dokładnych oględzin nieruchomości. Wiele osób zadaje jednak pytanie,

jak sprawdzić mieszkanie przed kupnem, by uniknąć w przyszłości wielu nieprzyjemności. Odpowiedź na to pytanie jest prosta – należy zabrać ze sobą na oględziny lokalu rzeczoznawcę majątkowego bądź specjalistę oceny nieruchomości, wykwalifikowanego pracownika biura doradztwa inwestycyjnego. Takie osoby pobierają stosowną opłatę za swoją usługę, ale po skorzystaniu z ich pomocy mamy pewność co do jakości i stanu kupowanego przez nas mieszkania.

Co natomiast z zakupem mieszkań w blokach z wielkiej płyty? Wiele osób ma poważne osoby do nabywania tego typu lokalów, bowiem niektóre portale internetowe głoszą rychły zmierzch tego budownictwa i już za kilka lat masowe wyburzenia takich bloków. Czy jest to jednak prawda i co mówią o tym eksperci? Poznaj tajniki tego skomplikowanego zagadnienia korzystając z wiedzy ekspertów z portalu: https://pewnylokal.pl/porady/ile-wytrzyma-mieszkanie-w-bloku-z-wielkiej-plyty.

Podobne tematy
Total
0
Shares