Jak odpowiednio dobrać rurę wentylacyjną do swojej instalacji?

Sprawnie działający system wentylacyjny to podstawowa część każdego budynku. Jeszcze do niedawna standardem była wentylacja grawitacyjna, która działała na zasadzie przeciągów pojawiających się przez nieszczelność okien oraz drzwi. Obecnie ten system nie spełnia potrzeb domowników i dodatkowo może podnosić rachunki związane z ogrzewaniem w trakcie zimy. W nowoczesnym budownictwie stosuje się wentylację mechaniczną, która zapewnia stałą cyrkulację powietrza, niezależnie od warunków atmosferycznych panujących poza mieszkaniem. Jednak bez względu na to, który system posiadasz w swoim domu, podstawą jego funkcjonowania są rury wentylacyjne. Z naszego poradnika dowiesz się, jakie istnieją rodzaje tego kluczowego elementu i uzyskasz informacje jak go dobrać do Twojej wentylacji w domu.

Rura wentylacyjna – podstawowe informacje

Zarówno w przypadku systemu wentylacyjnego mechanicznego, jak i grawitacyjnego odpowiednio dobrane przewody wpływają na pracę całego urządzenia. Ich dokładne rodzaje, wymiary oraz materiały, z których powinny zostać wykonane, muszą być uwzględnione już na etapie projektowania mieszkania. Jaką rolę odgrywają rury wentylacyjne w procesie wymiany powietrza? Przede wszystkim transportują zarówno świeże, jak i zużyte powietrze do lub z budynku. Co więcej, jeśli są dobrze dobrane, mogą niwelować straty ciśnień na drodze, którą pokonuje powietrze z zewnątrz do wewnątrz pomieszczeń oraz odwrotnie. Warto również wiedzieć, że im mniejszą średnicę będzie mieć rura wentylacyjna, tym szybciej powietrze, które się w niej znajduje, przemieści się w odpowiednim kierunku.

Rodzaje kanałów wentylacyjnych

Na rynku dostępnych jest kilka rodzajów rur wentylacyjnych. Zanim podejmiesz decyzję dotyczącą zakupu konkretnego modelu, poznaj kilka podstawowych informacji o najpopularniejszych typach tego produktu.

Pierwszy podział kanałów wentylacyjnych następuje ze względu na obecność lub brak izolacji. W projektach systemów wentylacyjnych rury izolowane są używane zdecydowanie częściej niż drugi z wymienionych rodzajów. Przede wszystkim dlatego, że dodatkowa warstwa izolacyjna zmniejsza ryzyko wystąpienia skroplin, które przyczyniają się do powstawania wilgoci i osłabiają kondycję budynku. Rury nieizolowane występują najczęściej w krótkich odcinkach, służących do podłączenia np. kratek wentylacyjnych.

Rury wentylacyjne różnią się ze względu na kształt. Dostępne są modele okrągłe, owalne oraz prostokątne. W budownictwie mieszkaniowym najczęściej stosowane są dwa pierwsze z wymienionych rodzajów. Kanały owalne wyróżniają się ze względu na łatwiejszy montaż oraz fakt, że zajmują mniej miejsca w przestrzeni podstropowej. Z kolei rury prostokątne używane są w budownictwie przemysłowym, ponieważ charakteryzują się bardzo dużą przepustowością powietrza.

Ostatnim kryterium podziału jest elastyczność materiałów, z których zostały wykonane kanały. Do wyboru dostępne są dwa rodzaje: sztywne oraz elastyczne. Modele sztywne najczęściej są produkowane z takich surowców jak: stal, blacha ocynkowana, miedź lub aluminium. Elastyczne rury wentylacyjne są natomiast wykonywane z folii PVC.

Jakie rury dobrać do wentylacji grawitacyjnej, a jakie do mechanicznej?

W zależności od tego, jaki konkretnie system wentylacji posiadasz w swoim mieszkaniu, dokładne rodzaje rur rekomendowanych do instalacji, mogą się od siebie znacząco różnić. W przypadku wentylacji grawitacyjnej niezbędna jest odpowiednia siła ciągu pionowo wybudowanych kanałów wentylacyjnych. Dlatego specjaliści zalecają, aby w tych systemach instalowane były gładkie rury spiro albo inne gładkie rury z blachy lub PVC.

Inaczej prezentują się rekomendacje dotyczące kanałów do instalacji w wentylacji mechanicznej. W tym przypadku możliwy jest wybór pomiędzy gładkimi rurami spiro, które są modelami sztywnymi, a elastycznymi rurami typu flex. Obydwa rodzaje spełnią swoje zadania, pod warunkiem że zostaną zainstalowane prawidłowo oraz według zaleceń znajdujących się w projekcie systemu wentylacyjnego.

Podobne tematy
Total
0
Shares