W jakim wieku zacząć uczyć dziecko samodzielnego mycia zębów?

O higienę jamy ustnej trzeba dbać już od pierwszych lat życia. Wiele osób jednak zastanawia się, w którym momencie rozpocząć z maluchem naukę samodzielnego szczotkowania. Sprawdź to!

Kiedy zacząć myć dziecku zęby?

Pomimo szerokiego dostępu do usług stomatologicznych jedną z najbardziej rozpowszechnionych chorób w naszym społeczeństwie jest próchnica. Właśnie dlatego warto już od od najmłodszych lat wyrabiać w maluchach zwyczaj dbania o zęby i dziąsła. Kluczem jest działanie rodziców oraz dobry stomatolog dziecięcy. Kraków jest miastem, w którym łatwo o dostęp do specjalistów. Z poniższego artykułu dowiesz się od kiedy maluch powinien sam myć zęby.

O mleczne zęby trzeba zacząć dbać jeszcze zanim się pojawią. Właśnie dlatego codzienną higienę jamy ustnej warto wdrążyć już w pierwszych dniach życia dziecka. Na samym początku przecieraj dziąsła wacikiem nasączonym ciepłą wodą. W ten sposób usuniesz resztki pokarmu i przyzwyczaić niemowlę do przyszłego mycia zębów.

Kiedy pojawią się pierwsze ząbki można już zacząć korzystać ze szczoteczki z miękkim włosiem. Delikatnie masuj nią zęby i dziąsła. W ten sposób nie tylko zadbasz o higienę jamy ustnej, ale także przyniesiesz ulgę w trudnym momencie ząbkowania.

W jakim wieku maluch sam może zacząć myć zęby?

Wiele osób zastanawia się w jakim wieku dziecko powinno już same szczotkować zęby. Tak naprawdę nie ma jednej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ każdy maluch rozwija się we własnym tempie. Warto jednak rozpocząć naukę w okresie między dwunastym a osiemnastym miesiącem życia.

Pozwalaj maluchowi na branie szczoteczki do buzi – na przykład w trakcie kąpieli. Stopniowo wprowadzaj gest szczotkowania i płukania ust. Pamiętaj, że nauka jest procesem, który może trochę potrwać i wymaga cierpliwości oraz konsekwencji.

W roli pierwszej pasty najlepiej sprawdzi się ta bez fluoru przeznaczona dla dzieci. Pamiętaj, że niemowlakowi wystarczy ilość pasty odpowiadająca wielkości ziarenka grochu. Żeby zachęcić malucha do mycia zębów postaraj się wybrać dla niego szczoteczkę w ciekawych kolorach.

W wieku dwóch-trzech lat zapisz dziecko na wizytę adaptacyjną u stomatologa. Wybierz sprawdzoną placówkę, taką jak na przykład Galeria Uśmiechu.

Dbanie o zęby pod okiem rodzica

Zaleca się, aby dzieci do szóstego roku życia szczotkowały zęby w obecności osoby dorosłej. W tym wieku mają już dostateczne zdolności manualne, aby samodzielnie dbać o swoje zęby. Dzieci tak samo jak dorośli powinny myć zęby przynajmniej dwa razy dziennie – rano i wieczorem. Akcesoria, takie jak pasta do zębów i szczoteczka warto zawsze dostosowywać do wieku użytkownika. Dziecko nie powinno korzystać z pasty dla osób dorosłych.

Dbanie o higienę jamy ustnej warto rozpocząć już w pierwszych tygodniach życia dziecka. W wieku około półtora roku maluch może już sam próbować manewrować w buzi szczoteczką z miękkim włosiem. Pamiętaj jednak, aby przez pierwsze lata życia dziecka nadzorować mycie zębów.

Podobne tematy
Total
0
Shares
Wiadomości związane