Jaki rower elektryczny będzie najlepszy do miasta?

Rowery elektryczne są z nami od naprawdę wielu lat i staje się coraz częstszym wyborem dla ludzi chcących poruszać się w sposób inny niż samochodem czy komunikacją miejską. Jednak nie każdy zna się na tym na tyle, aby wybrać sobie dobry rower. Doradzamy więc, na co zwrócić uwagę przy zakupie.

Historia rowerów elektrycznych

Elektryczny rower miejski jest uważany za najlepszy zamiennik dla wszystkich innych środków komunikacji. Wybierając rower ponad inne środki komunikacji, można powiedzieć też, że jest bardziej ekologiczny i ekonomiczny. Pierwszy rower elektryczny, a przynajmniej jego poprzednik powstał w roku 1867 – wykorzystywał on maszynę parową oraz silnik spalinowy. W wieku XXI, gdzie zanieczyszczenie powietrza jest dużym problemem, ludzie coraz częściej chcą „pomóc” planecie i stać się bardziej ekologiczni, dlatego właśnie wrócono do pomysłu Ogdena Boltona, który w 1895 roku nie przyjął się z powodu szybkiego rozwoju samochodów i ich wprowadzenia na rynek, i zaczęto produkowanie miejskich rowerów elektrycznych, tak aby więcej ludzi mogło skorzystać z tego rozwiązania.

Dlaczego rower elektryczny jest lepszy od „zwykłego”?

Rower elektryczny różni się od klasycznego wspomaganiem aktywowanego podczas pedałowania. Według prawa w Polsce wspomaganie działa do prędkości 25 km/h, a maksymalne napięcie, jakim możemy napędzać nasz rower, wynosić powinno nie więcej niż 48 V i dzięki temu odróżniamy na przykład taki rower od skutera. Niektóre z droższych oraz lepszych rowerów miejskich z napędem elektrycznym posiadają niekiedy manetki gazu, która pozwoli nam na chwilę odpocząć w sytuacji kryzysowej. Dlatego właśnie kończąc ten segment, powiem, że rower elektryczny w taki sposób poprawia komfort życia w naszych czasach, że będzie to dobry wybór praktycznie dla każdego.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie roweru elektrycznego?

Teraz zajmijmy się tym, na co należy zwrócić uwagę przy zakupie roweru elektrycznego do miasta:

  1. Lokalizacja silnika, czyli w skrócie miejsce, w jakim silnik roweru jest zamontowany. Może on się znajdować w przedniej lub tylnej piaście koła lub też w centralnej części roweru. Optymalna jest ta ostatnia opcja, jednak jest zauważana jedynie w najdroższych modelach. Jeżeli szukamy niedrogiego roweru miejskiego, to poszedłbym w silnik zlokalizowany w przedniej części, gdyż jest on problemem jedynie przy dużych prędkościach, których nie osiągamy często przy jeździe w miastach.
  2. Akumulator – najtańsze rowery elektryczne mają żelowe akumulatory, których jedyną zaletą jest cena. Lepszym wyborem jest bateria litowo-jonowa, która wydaje się najlepsza, z powodu znacznie większej wagi w porównaniu z poprzednim przykładem. Co więcej, tego typu akumulatory mają lepsze cykle ładowania, które pozwalają na podłączanie ich do gniazdka, kiedy mamy okazję.
  3. Zasięg wspomagania – często podawana jest dla najsłabszego wspomagania, a średnie zasięgi wahają się od 30 aż do 100 km.

Propozycje rowerów elektrycznych

Teraz przyszedł czas, aby zaprezentować konkretne modele, jakie polecam. Firmy Segway oraz Kross produkują rowery miejskie dobrej jakości, a oto najlepsze z nich:

  1. INZAI Hybryd 1.0, rower elektryczny Kross przeznaczony do jazdy w mieście. Stawia on na szybkość oraz zwinność, ma napęd umiejscowiony w centralnej części roweru, więc sprawdzi się idealnie w każdej sytuacji. Rama została wykonana z najlżejszego materiału, czyli z aluminium.
  2. Lille 1 – jako że rowery elektryczne Kross są idealne do miasta, to ten w żadnym stopniu od tego nie odstaje. Małą wadą roweru jest silnik zainstalowany z tyłu, jednak posiada on zasięg nawet do 100 km. Posiada on również aluminiową ramę wyposażoną w amortyzator z przodu.
  3. SOLO EMS MULTICYCLE. Będzie to idealny rower miejski damski z przerzutkami, z powodu ramy bardziej dostosowanej do kobiecego ciała. W tym modelu bateria ma pojemność 418 Wh oraz zapewnia wsparcie do 75 km. Tylna przerzutka znanej firmy ma aż 10 biegów. Znów rower jest wyposażony w aluminiową ramę, która zapewni mniejszą wagę. Warto na koniec wspomnieć, że silnik w tym przypadku umieszczony jest z tyłu.

Myślę, że po zapoznaniu się z tym tekstem każdy będzie mógł wybrać sobie rower odpowiedni do jego funduszy oraz wymagań.

Podobne tematy
Total
0
Shares