Kiedy zrobisz swój własny zakwas, możesz go użyć do przygotowania swoich ulubionych przepisów na zakwasie, takich jak chleb na zakwasie, krakersy na zakwasie czy ciasteczka na zakwasie. Aby zrobić zakwas, potrzebujesz jedynie mąki, wody i odrobiny cierpliwości.
Zacznij od połowy szklanki mąki uniwersalnej lub chlebowej i jednej czwartej szklanki letniej wody. Wymieszaj składniki w małej misce. Pozwoli Ci to na wymieszanie składników w mniej zawiły sposób. Jeśli mieszanina wydaje się zbyt gęsta, możesz dodać więcej wody.
Trzymaj swój zakwas w ciepłym miejscu. Idealnie, Twój zakwas powinien znajdować się w środowisku o temperaturze od 68 do 72 stopni Fahrenheita. Chłodniejsze temperatury mogą spowodować spowolnienie procesu zakwaszania. Ciepłe klimaty mogą przyspieszyć proces zakwaszania.
Upewnij się, że Twój zakwas jest regularnie dokarmiany. Karm zakwas około dwa razy dziennie lub więcej, jeśli mieszkasz w cieplejszym klimacie. Regularne karmienie zakwasu sprawi, że będzie on silny. Skróci to również czas, jaki potrzebuje Twój zakwas, aby powrócić do swojej pierwotnej formy.
Pamiętaj, że im dłużej pozostawisz swój zakwas w chłodnym pomieszczeniu, tym mniejsza będzie jego aktywność. Dzieje się tak, ponieważ drożdże w Twoim zakwasie stają się bardzo aktywne w miarę wzrostu. Zauważysz bąbelki w Twoim zakwasie, kiedy go dokarmiasz. Im bardziej aktywny jest Twój zakwas, tym szybciej będzie rósł.
Kiedy Twój zakwas nabiera silnego, bąbelkowego zapachu, jest gotowy do użycia. Po prostu usuń połowę zakwasu i dodaj go do czystego, szklanego pojemnika. Pozostaw resztę w lodówce.
Ilość zakwasu, którą musisz odrzucić zależy od Twojego klimatu. Jeśli mieszkasz w cieplejszym regionie, możesz wyrzucić więcej. Jeśli mieszkasz w chłodniejszym otoczeniu, możesz odrzucić mniej. Starter, który wolno się rozwija może być odrzucony i podawany co najmniej dwa razy dziennie.
Jeśli nie masz zakwasu, możesz go kupić. Możesz też poprosić znajomego, aby dał Ci zakwas. Posiadanie zakwasu od przyjaciela doda Twojemu zakwasowi energii.
Kiedy będziesz gotowy do pieczenia z zakwasem, będziesz musiał go nakarmić. Każdego dnia dokarmiaj go pół szklanki mąki i ćwierć szklanki wody. Powtarzaj ten proces, aż Twój zakwas podwoi swoją objętość. Powinieneś zaznaczyć poziom swojego zakwasu markerem lub białą naklejką. Kontynuuj tę czynność przez co najmniej pięć dni.
Będziesz również chciał dokarmiać swój zakwas co tydzień. W miarę jak Twój zakwas będzie się rozrastał, będziesz musiał dodawać mąkę i wodę. Pamiętaj, że możesz zamrozić resztki zakwasu do późniejszego wykorzystania.
Po dokarmieniu zakwasu, możesz zacząć przygotowywać swój chleb na zakwasie. Po około ośmiu godzinach wymieszaj składniki. Pomoże to Twojemu zakwasowi rozwinąć siatkę glutenową. Jeśli masz problemy z pleśnią, możesz przenieść zakwas w inne miejsce lub podziurawić folię.
Podobne tematy