Jak zrobić terrarium dla gekona

Aby trzymać gekona w terrarium, musisz najpierw określić, jakiego typu terrarium będzie potrzebował Twój gekon. Na przykład gekon lamparci potrzebuje dużego pomieszczenia, które zapewni mu dobrą wentylację. Możesz kupić terraria, które wyglądają jak kłody i skały. Należy jednak pamiętać o niebezpieczeństwach związanych z luźno udekorowanymi przedmiotami, ponieważ mogą się one przewrócić lub uwięzić gekona. W terrariach wykorzystujących naturalne przedmioty jest mniej odpadów do wyrzucenia, ale ich czyszczenie może być trudniejsze. Ponadto naturalne przedmioty będą stanowić kryjówkę dla owadów.

Przy urządzaniu bioaktywnego środowiska dla gekona należy umieścić w zbiorniku kilka centymetrów podłoża. W przypadku zbiornika z otworami wentylacyjnymi otwieranego od przodu, podłoże musi mieć grubość trzech cali. Następnie należy dodać struktury nieożywione, zwane “krajobrazem twardym”. Twarde ukształtowanie terenu ma na celu stworzenie przekonującej fasady naturalnego środowiska gekona.

Cegły z ziemi ekologicznej są doskonałym rozwiązaniem do stworzenia projektu lasu deszczowego. Pięknie wyglądają zmieszane z wodą. Można je kupić w sklepach internetowych lub lokalnych. Pamiętaj, aby wybrać minirośliny lub rośliny o tematyce związanej z dżunglą. Możesz nawet dodać do terrarium suszone liście i mech. Przed rozpoczęciem pracy zmierz wszystko. Dobre terrarium sprawi, że Twój gekon będzie szczęśliwy.

Jeśli zdecydujesz się na oświetlenie żarowe, musisz zainstalować wyłączniki czasowe, aby zapewnić mu stały okres oświetlenia. Większość hodowców stosuje 12 godzin światła dziennie, ale gekony muszą mieć dostęp do promieniowania UVB. Jest im to potrzebne do regulacji temperatury ciała. Ponadto gekony lubią się ukrywać, więc zapewnij im wiele kryjówek. Zapobiegnie to przypadkowemu zjedzeniu przez Twojego gekona luźnego podłoża.

Terraria są zazwyczaj ciężkie, dlatego powinny być solidne i bezpieczne. Jeśli martwisz się o wilgotność powietrza w terrarium, zawsze możesz użyć higrometru lub kombinacji termometru i wilgotnościomierza. Termometr na podczerwień może również mierzyć wilgotność w różnych częściach terrarium. Gekon lamparci potrzebuje podłogi, która jest co najmniej o jedną trzecią większa niż jego górna powierzchnia.

Terrarium powinno mieć odpowiedni system wentylacji. Na przykład, gekon lamparci potrzebuje systemu wentylacji górnej i dolnej. W dolnej części pomieszczenia powinien znajdować się boczny system wentylacyjny, ponieważ gekony lamparcie są mieszkańcami ziemi. Do terrarium można dodać jednego lub dwa gekony lamparcie. Terrarium z cementu nie nadaje się do tego celu. Jeśli korzystasz z naturalnego światła słonecznego, będzie ono cieplejsze niż z drugiej strony.

Gekony lamparcie wymagają zbiornika o pojemności co najmniej 20 galonów, przy czym na każdego gekona przypada co najmniej jeden galon. Jeśli hodujesz dwa lub więcej gekonów, idealnym rozwiązaniem będzie terrarium o pojemności 30 galonów. Mniejszy zbiornik będzie zbyt mały, aby gekon lamparci mógł się w nim poruszać i trudno będzie zapewnić mu odpowiedni poziom temperatury.

Podobne tematy

Total
0
Shares