Jednym z najprostszych sposobów na dodanie wilgoci do domu jest zawieszenie naczynia lub miski z wodą na kaloryferze. Woda będzie powoli odparowywać w miarę nagrzewania się kaloryfera. Można też umieścić szklany słoik lub dzbanek na parapecie, aby dodać wilgoci do powietrza. Jeśli nie masz kaloryfera, możesz także postawić szklany słoik lub miskę na parapecie.
Możesz także postawić pojemnik z wodą na parapecie. Woda będzie parować i dodawać wilgoci do powietrza, dzięki czemu w pomieszczeniu będzie bardziej komfortowo. Jeśli nie masz grzejnika, możesz również użyć plastikowej butelki i wyciąć w niej otwór. Upewnij się, że używasz materiału przewodzącego ciepło, takiego jak drewno lub metal, ponieważ plastik lub szmaty mogą się zapalić. Jeśli wybierzesz szklany słoik, możesz go użyć jako nawilżacza do kaloryfera.
Innym sposobem na zrobienie nawilżacza do kaloryfera jest postawienie garnka z wodą na źródle ciepła, takim jak kominek. Pamiętaj, aby podczas przenoszenia garnka używać izolowanych uchwytów do garnków lub rękawic odpornych na wysoką temperaturę. Inną alternatywą jest postawienie miski na podłodze obok źródła ciepła. Ta metoda świetnie nadaje się do nawilżania pomieszczenia, ponieważ para wodna ze słoika będzie parować w gorącym powietrzu.
Tradycyjnie ludzie umieszczali płytkie pojemniki z wodą na kaloryferach. Następnie czekano, aż wilgoć z wody wyparuje, po czym dodawano ją do powietrza. Jednak nowoczesne nawilżacze są znacznie bardziej wydajne, bezpieczne i atrakcyjne. Choć staromodna metoda jest z pewnością skuteczna, trudno jest zdobyć jej prawdziwą replikę. Można jednak poszukać ich w sklepach z pamiątkami i antykami. Zawsze warto spróbować.
Inną prostą metodą zwiększenia wilgotności powietrza jest położenie wilgotnego ręcznika na kaloryferze. Gdy ręcznik się nagrzewa, woda zawarta we włóknach ręcznika powoli wyparowuje, uwalniając wilgoć do powietrza. W ten sposób można dodać wilgoci do każdego pomieszczenia i zaoszczędzić na rachunkach za ogrzewanie. Jeśli nie wiesz, jak zrobić nawilżacz do kaloryfera, wilgotne ręczniki na kaloryferze będą tanim sposobem na nawilżenie każdego pomieszczenia.
Inną opcją jest zakup samodzielnego nawilżacza do kaloryfera. Nawilżacze te są zazwyczaj przeznaczone do montażu na grzejnikach i płytach grzejnych. Dostępne są również małe modele do szaf, ogrzewanych pomieszczeń i piwnic. Wydajność ewaporacyjna tych urządzeń wynosi 0,50 galonów na godzinę, co wystarcza do nawilżenia domu o powierzchni około 4500 stóp kwadratowych. Do ich napełniania potrzebny jest lejek.
Korzystanie z nawilżacza do całego domu jest lepszym rozwiązaniem. Ten typ nawilżacza wykorzystuje system grzewczy jako element grzejny, co oznacza, że nie musisz płacić za energię. Kolejną zaletą jest to, że jest łatwy do wykonania. Nawilżacz do grzejników można nawet wykonać samodzielnie w domu. Będziesz zadowolony, że to zrobiłeś. Gdy już opanujesz technikę, będziesz mógł używać go do nawilżania całego domu.
Podobne tematy