Jak złożyć podpis kwalifikowany

Jak złożyć podpis kwalifikowany

Kwalifikowane podpisy elektroniczne są niezbędne w dzisiejszym cyfrowym świecie biznesu. Oferują one wiele korzyści, w tym zwiększone bezpieczeństwo. Mogą być tworzone i weryfikowane elektronicznie i są zazwyczaj używane w wiadomościach e-mail. Możesz kupić sprzęt do tworzenia i weryfikacji podpisów elektronicznych za około 2,000 dolarów i używać go do podpisywania dokumentów.

Aby złożyć kwalifikowany podpis elektroniczny, musisz posiadać certyfikat odpowiedniego urzędu certyfikacji. Certyfikat musi mieć odpowiednie zabezpieczenia i musi spełniać rygorystyczne wymagania bezpieczeństwa określone w rozporządzeniu eIDAS. Kwalifikowany podpis elektroniczny to bezpieczny podpis, który można złożyć za pomocą urządzenia do składania podpisu, które zostało zatwierdzone przez dostawcę usług zaufanych.

Najważniejszą cechą podpisu kwalifikowanego jest możliwość identyfikacji podpisującego oraz ochrona przed manipulacją i fałszerstwem. Opiera się on również na certyfikacie kwalifikowanym wydanym przez zaufanego dostawcę. Podpis kwalifikowany oferuje najsilniejszą ochronę prawną spośród wszystkich podpisów elektronicznych. Ma taką samą moc prawną jak podpis tradycyjny, więc do sporu może dojść tylko wtedy, gdy podpisujący udowodni, że podpis został sfałszowany.

Kwalifikowany podpis elektroniczny wymaga użycia kwalifikowanych certyfikatów wydanych przez kwalifikowanego dostawcę usług zaufania (QTSP). QTSP są nadzorowane przez organy nadzorcze państw członkowskich i zostały potwierdzone jako EU Trusted Providers. QTSP są ściśle regulowane i muszą przejść każdy test wymagany do uzyskania zgodności z eIDAS. W Szwecji ZealiD jest pierwszym i jedynym wydawcą certyfikatów kwalifikowanych i jest również odpowiedzialny za zarządzanie danymi podpisu.

Rodzaj wymaganej jakości podpisu zależy od konkretnej sytuacji. Chociaż kwalifikowany podpis elektroniczny jest najbezpieczniejszą opcją podpisywania dokumentów, nie wszystkie podpisywane cyfrowo dokumenty wymagają jego posiadania. Nadal można zdecydować się na standardowy podpis elektroniczny lub zaawansowany podpis elektroniczny, które nie podlegają formalnościom prawnym i ryzyku odpowiedzialności.

Kwalifikowany podpis elektroniczny to podpis elektroniczny o najwyższym poziomie bezpieczeństwa, składa się z kwalifikowanego certyfikatu cyfrowego. Przepisy dotyczące podpisu elektronicznego w UE i Wielkiej Brytanii określają różne standardy dla kwalifikowanego podpisu elektronicznego. Jeśli używasz podpisu cyfrowego w transakcji wymagającej wysokiego poziomu bezpieczeństwa, powinieneś użyć urządzenia do składania kwalifikowanego podpisu elektronicznego.

Kwalifikowany podpis elektroniczny jest podobny do podpisu odręcznego, ale daje więcej gwarancji i bezpieczeństwa. W przeciwieństwie do standardowego podpisu elektronicznego, może być używany do transakcji prawnych i umów, i jest legalny w całej UE. W Wielkiej Brytanii kwalifikowany podpis elektroniczny jest również uznawany za ważny dowód w sądach.

Ogólnie rzecz biorąc, QES wiąże się z użyciem prywatnego klucza do podpisu z silnym szyfrowaniem. Podpis ten może być odczytany tylko przez inną osobę, która posiada pasujący do niego klucz publiczny. Po połączeniu, klucz podpisu prywatnego i klucz publiczny tworzą kwalifikowany certyfikat zaufania, który potwierdza tożsamość podpisującego. QES jest elektronicznym odpowiednikiem podpisu odręcznego i może być stosowany do wielu różnych dokumentów, także fizycznych. Z kolei e-maile nie są nim objęte.

Podobne tematy

Total
0
Shares