Jak sprawić, aby aplikacja działała w tle

Jak sprawić, aby aplikacja działała w tle

Zastanawiasz się jak sprawić, aby aplikacja działała w tle? System Windows ma wiele opcji, które pozwalają utrzymać sprawne działanie systemu, gdy jesteś poza biurem. Jeśli jednak nie masz w zwyczaju często sprawdzać swojego komputera, możesz nie zdawać sobie sprawy, że niektóre aplikacje mogą działać w tle. Te, które to robią, nazywane są “aplikacjami w tle” i mogą zużywać cenne zasoby systemowe.

Najbardziej oczywistym sposobem na powstrzymanie aplikacji desktopowej przed działaniem w tle jest jej odinstalowanie. Jednak jeśli aplikacja jest starszym programem z wcześniejszej wersji systemu Windows, możesz nie mieć możliwości jej usunięcia. W takim przypadku, kolejną najlepszą opcją jest wyłączenie jej poprzez aplikację Ustawienia.

Inną alternatywą jest użycie aplikacji task killer. Pozwala to wybrać aplikacje, które mają być blokowane lub dopuszczane w tle. Wyczyszczą one procesy w tle, uwalniając część cennej energii baterii. W zależności od potrzeb, można również wyłączyć niektóre z bardziej zasobożernych aplikacji w tle. Możesz to zrobić za pomocą prostej zmiany w rejestrze lub zaawansowanej aplikacji.

Jeśli szukasz szybkiego i łatwego sposobu, aby upewnić się, że Twój pulpit i aplikacje działają w tle, możesz sprawdzić Menedżera zadań Windows. Z menu paska zadań Windows, kliknij prawym przyciskiem myszy na pasku zadań i wybierz Menedżer zadań. W Menedżerze zadań znajdziesz wszystkie uruchomione programy, a także możesz kontrolować, które z nich są uruchamiane w tle.

Pierwszą rzeczą, którą powinieneś zrobić, jest określenie, którym aplikacjom powinieneś pozwolić działać w tle. Na przykład, pogoda nie jest prawdopodobnie uruchomiony w tle, ale może nie być w stanie uciec z blokowania Google Search. Podobnie, nie musisz się martwić o żywotność baterii swojego aparatu, ale możesz potrzebować więcej rozeznania, jeśli chodzi o aplikacje takie jak Sticky Notes.

Skoro już przy tym jesteśmy, warto też zastanowić się, czego nie chcemy widzieć na pasku zadań Windows. Lista aplikacji, które można zatrzymać lub włączyć, jest ograniczona do tych ze Sklepu, więc jeśli nadal chcesz korzystać z niektórych aplikacji na pulpicie, będziesz musiał pogrzebać trochę głębiej.

Możesz również sprawdzić w aplikacji Ustawienia, aby zobaczyć, które aplikacje ze Sklepu Windows są dopuszczone do wyżej wymienionych czynności. Możesz wyłączyć aktywność w tle dla konkretnych aplikacji Sklepu, klikając zakładkę Apps i wybierając odpowiednią opcję. Alternatywnie możesz również przejść do sekcji Prywatność w aplikacji Ustawienia i wyłączyć ustawienie “Pozwól aplikacjom działać w tle”.

Chociaż możesz nie chcieć używać tych opcji, “MirrorMentors” i “Let Apps Run in Background” mogą być przydatnymi narzędziami, gdy próbujesz zdecydować, które aplikacje Sklepu Windows powinny być dopuszczone do pracy w tle. A jeśli naprawdę martwisz się o żywotność baterii, możesz zainstalować narzędzie takie jak Greenify, które pomoże Ci wykonać ciężką pracę na własną rękę.

Podobne tematy

Total
0
Shares
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Wiadomości związane