Bezpieczeństwo dzieci w Internecie: dlaczego warto wdrażać dobre nawyki

Optimized-pexels-keira-burton-6084464

Dzieci korzystają z Internetu znacznie częściej, niż życzyliby sobie tego dorośli. Od nauki zdalnej, przez granie w gry, aż po aktywność w mediach społecznościowych – powodów do przejścia w tryb online jest wiele. Na rodzicach spoczywa obowiązek wdrożenia najmłodszych w tajniki cyberbezpieczeństwa, informowanie o potencjalnych zagrożeniach oraz namawianie do zachowania ostrożności podczas codziennej aktywności w sieci.

Według raportu „Nastolatki 3.0” opublikowanego przez Państwowy Instytut Badawczy NASK w 2020 roku przeciętny polski nastolatek korzystał ze swojego smartfona przez 12 godzin dziennie, a ponad 33% nastolatków ma objawy tzw. problematycznego użytkowania Internetu. Rodzice coraz rzadziej zdają sobie sprawę nie tylko z tego, ile czasu ich pociechy spędzają w Internecie, ale także, z jakimi zagrożeniami mogą się borykać.

Wdrażanie dobrych praktyk i higieny korzystania z Internetu pozwala od najmłodszych lat rozwijać wiedzę dzieci i wzmacniać ich pozycję, a tym samym czynić mniej narażonymi na ataki.

Pierwszy krok – edukacja rodziców

Rodzice świadomi zagrożeń wiedzą przed czym chronić dzieci i jak odciągać je od potencjalnego ryzyka. Przygotowanie bezpiecznej bazy do surfowania w Internecie pozwala zmniejszyć ryzyko dostępu do nieodpowiednich treści lub pobierania zainfekowanych programów.

Na początku warto wybrać dobry program antywirusowy, aktywować blokadę niechcianych reklam w przeglądarce oraz włączyć narzędzia kontroli rodzicielskiej. Dodatkową warstwę ochrony prywatności zapewni sieć VPN.

Ukrycie adresu IP pomaga zmniejszyć prawdopodobieństwo śledzenia oraz dostępu do przesyłanych danych niepowołanym osobom trzecim. Dodatkowo rodzice uzyskują możliwość dostępu do treści objętych geoblokadą i niedostępnych w Polsce. Przykładowo aktywowanie sieci VPN USA ułatwi oglądanie ulubionych seriali na amerykańskim Netflixie.

Drugi krok – identyfikacja zagrożeń

Dzieci korzystające z Internetu są narażone na różne rodzaje zagrożeń. Nie rozumiejąc konsekwencji swoich działań, mogą klikać podejrzane przyciski, pobierać oprogramowanie lub otwierać niezaufane linki. To pierwszy krok do zostania ofiarą phishingu i podania cyberprzestępcom wrażliwych danych.

Zainstalowanie niebezpiecznego oprogramowania może zainfekować wszystkie urządzenia w domu, usunąć lub skopiować ważne dane, lub przez dłuższy czas śledzić aktywność online domowników.

Osoby w młodym wieku są też przeważnie podatne na manipulacje i mogą ufać osobom, które mają wobec nich złe zamiary. Niebezpieczni nieznajomi mogą pojawić się wszędzie – w mediach społecznościowych, w grach online, na czatach. Takie osoby często podszywają się pod dzieci (tzw. catfishing) i nawiązują znajomość z dzieckiem, aby później realizować swoje niecne cele.

Zagrożenia czyhają także na własnym podwórku. Dzieci coraz częściej doświadczają nękania i zastraszania ze strony innych dzieci – dzieje się to w prywatnych wiadomościach lub w mediach społecznościowych. Nierzadko takie zastraszanie nosi znamiona przestępstwa.

Trzeci krok – szerzenie wiedzy

Dzieci nie zawsze są skore do słuchania wykładów rodziców na temat bezpieczeństwa online. Młodsze dzieci mogą nie rozumieć wielu pojęć i konsekwencji swoich działań, starsze dzieci ignorować komentarze dorosłych. Wdrażanie dobrych nawyków od najmłodszych lat ma najwięcej korzyści – dzieci dość szybko zrozumieją, na co powinny uważać, a w razie pytań będą świadome, że mogą zapytać rodziców o poradę.

W Internecie dostępnych jest mnóstwo bezpłatnych materiałów promujących bezpieczeństwo w sieci wśród najmłodszych. Mają one formę gier, zabawnych komiksów czy animacji, dzięki czemu są łatwe w zrozumieniu i w odbiorze. Wiele przydatnych treści znajduje się na YouTube czy blogach parentingowych.

Jeśli Twoje dziecko dopiero rozpoczyna swoją przygodę w Internecie, warto towarzyszyć mu od pierwszych kroków, obserwować nawyki i zachowania oraz tłumaczyć konsekwencje poszczególnych kroków. Warto wprowadzać podstawowe nawyki higieny online, w tym ograniczony czas spędzany przed ekranem dziennie, korzystanie tylko z wybranych aplikacji oraz proszenie o pozwolenie przed instalowaniem nowych aplikacji.

Starszym dzieciom warto przypominać o skutkach, jakie ma podawanie prawdziwego adresu lub imienia i nazwiska w Internecie, płacenie kartą kredytową rodziców bez ich pozwolenia lub udostępnianie swoich zdjęć online, nawet dobrym znajomym.

Moc dobrych nawyków

Świat online nie musi być straszny i niebezpieczny. Nawyki wdrożone od najmłodszych lat będą owocować w przyszłości, a zaufanie pokładane w rodzicach zapewni lepszą komunikację i szybkie wykrywanie potencjalnych zagrożeń. Warto przypominać dzieciom, że zawsze mogą poprosić dorosłych o radę, a najważniejsze zawsze pozostaje ich bezpieczeństwo i szybkie reagowanie na problemy.

Podobne tematy
Total
0
Shares