Lawenda jest olejkiem eterycznym, który zawiera wiele właściwości leczniczych. Może być stosowany w przypadku suchej skóry, ogólnego gojenia się ran, a nawet do rozjaśniania skóry. Olejek eteryczny zawiera kilka związków chemicznych, w tym linalol, octan linalilu, terpinen-4-ol i kamforę. Czytaj dalej, aby uzyskać więcej informacji. Jak zrobić olejek lawendowy
Aby zrobić olejek lawendowy, należy użyć świeżego kwiatu lawendy i oleju nośnikowego o podobnej dacie ważności. Olejek lawendowy należy zawsze przechowywać w ciemnym, chłodnym miejscu i w szczelnie zamkniętej butelce. Olejku lawendowego można używać do wielu różnych celów, w tym do odświeżania powietrza w pomieszczeniu, rozpylania go na poduszki w nocy i wielu innych. Jest również korzystny w łagodzeniu stresu.
Aby przygotować olejek lawendowy, należy zmieszać pół szklanki oleju kokosowego z jedną lub dwiema łyżkami suszonej lawendy. Umieść słoik w małym rondelku z pokrywką. Wlej tyle wody, aby wypełnić połowę słoika. Doprowadź wodę do wrzenia, a następnie gotuj na wolnym ogniu przez co najmniej dwie godziny. Po upływie tego czasu odcedź olejek lawendowy i przechowuj go w czystej butelce. Przechowuj go w miejscu nienarażonym na bezpośrednie działanie promieni słonecznych przez kilka tygodni.
Olejek można również wykorzystać do nadania potrawom kwiatowego aromatu. Można go używać do aromatyzowania lodów lub bitej śmietany. Można go również stosować do produkcji olejków do twarzy i maseczek. Takie zastosowanie olejku może być przydatne w kuchni i w zabiegach kosmetycznych. Możesz nawet używać go w kuchni, aby sprawić przyjemność sobie lub swoim bliskim. Upewnij się jednak, że starannie wybrałeś olej nośnikowy odpowiedni dla Twojej skóry.
Istnieje kilka sposobów na przygotowanie olejku lawendowego. Możesz użyć oliwy z oliwek, oleju kokosowego, migdałowego lub czystej lawendy. Możesz także spróbować dodać do olejku lawendowego inne olejki eteryczne. Jest to również tańsze i bardziej elastyczne rozwiązanie niż kupowanie go w sklepie. Jeśli chcesz przygotować własny olejek lawendowy, możesz eksperymentować z różnymi ilościami poszczególnych olejków i nośników. Im więcej lawendy użyjesz, tym lepiej. Jeśli chcesz uzyskać bardziej unikalny zapach, możesz eksperymentować z różnymi olejkami nośnikowymi i olejkami eterycznymi.
Po połączeniu składników przecedź olejek lawendowy przez woreczek z płótna lub woreczek do mleka orzechowego. Po przecedzeniu przelej olejek lawendowy do czystego szklanego słoika. Pozostawić go na co najmniej tydzień. W tym czasie alkohol wyparuje, pozostawiając jedynie eteryczny olejek lawendowy. Olejek przetrwa kilka miesięcy w ciemnym miejscu. Jeśli możesz poczekać tydzień, będzie go można przechowywać znacznie dłużej.
Po odcedzeniu kwiatów lawendy możesz użyć ściereczki do wyciskania olejku lub muślinu. Używając sita, trudno jest wydobyć cały olejek lawendowy, dlatego należy użyć ściereczki do sera. Możesz także dodać do olejku witaminę E, aby przedłużyć jego trwałość. Jeśli przygotowujesz olejek lawendowy ze świeżych kwiatów, pamiętaj, aby po skończonej pracy wyrzucić kwiaty z powrotem do ogrodu!
Podobne tematy